Najlepsze atrakcje i zabytki w Wiesbaden

Wiesbaden to niemieckie miasto charakteryzujące się wysoką kulturą i szlachetnym postępowaniem. Jest pełne klasy i elegancji. Uznaje się je za jeden z najstarszych i najbardziej wyrafinowanych kurortów w Europie – oaza uzdrowiskowa na naszym kontynencie. W tym miejscu wszystko odbywa się na najwyższym poziomie – niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, spacery czy korzystanie z atrakcji. Jakie ciekawe miejsca oferuje Wiesbaden?

Pomnik Holokaustu, Michelsberg

Pomnik umiejscowiony został w murach dawnej synagogi. Jest on ściśle związany z wydarzeniami ubiegłych lat, kiedy to Żydzi zamieszkujący Wiesbaden, stanowili 2% populacji całego miasta. Naziści, którzy uzyskali władzę, próbowali wykluczyć ich ze sfer ekonomicznych i publicznych miasta. W efekcie tych działań żydowscy lekarze, prawnicy i założyciele firm pozostawali zbojkotowani i narażeni na rasistowskie ataki. Żydzi zmuszeni byli do oznaczenia swoich sklepów, biur oraz usług. Został wydrukowany informator, który wymieniał wszystkie żydowskie przedsiębiorstwa w Wiesbaden. Wtedy swój początek miała pierwsza emigracja zagraniczna.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. podpalona została synagoga przy ulicy Michelsberg. Wydarzenia te dały rasistowskim ekstremistom „zezwolenie” na niszczenie żydowskiej własności – domów i siedzib korporacji. Przy tej okazji zamordowanych zostało 23 Żydów. Duża część społeczności została aresztowana i przewieziona do obozu w Buchenwaldzie.

Pomnik ten wybudowano w 2011 roku, aby uczcić pamięć Żydów poległych w wyniku rasistowskich działań. Wyryto na nim 1507 nazwisk Żydów z Wisbaden wraz z miejscami, w których zostali poddani egzekucji.

Nerotal Park

Tę atrakcję Wisbaden powinien zobaczyć każdy miłośnik przyrody. Wyróżnia ją majestatyczny wygląd i niezwykły klimat. Park swój początek ma na końcu Taunusstrasse, a następnie ciągnie się przez kilometr aż do stacji Nerobergbahn.

Zainspirowany angielskimi ogrodami, został założony w ostatnich latach XIX wieku. Sześć tysięcy roślin z całego świata zostało posadzonych na jego sześciohektarowej powierzchni. Obszar wokół parku Nerotal jest najbardziej prestiżową lokalizacją w mieście. W samym parku można podziwiać piękna roślinność, a jeśli podróżuje się z dziećmi, skorzystać również z nowoczesnego placu zabaw.

Miejscowy targ

Tutejszy handel odbywa się w środy i soboty w Wiesbaden na Schlossplatz na sporym placu znajdującym się przy kościele. Znajdujące się tam stragany wypełniają po brzegi przestronną przestrzeń i tworzą ciekawe alejki z owocami, warzywami, mięsem, rybami, olejami i rozmaitymi nektarami oraz ambrozją. Co ważne, bardzo dużo znajdujących się w tym miejscu stoisk posiada certyfikat DEMETER, pochodzący od organizacji łączącej lokalnych rolników tworzących produkty ekologiczne. Na targu nie brakuje również straganów z jedzeniem i stragany z kawą, które można spożyć na miejscu. W tym miejscu roi się od turystów z całego świata.

Cerkiew św. Elżbiety

Cerkiew św. Elżbiety jest jednym z najbardziej wyjątkowych zabytków Wisbaden. Została zbudowana w latach 1849–1855, koszty, jakie były z tym związane, poniósł Adolph von Nassau. Było to retrospektywne wotum dla jego żony Elżbiety Romanowej, która zmarła w Wiesbaden i urodziła córkę. Niestety córce również nie udało się przeżyć. Cerkiew w całości została zaprojektowana przez Philippa Hoffmanna. Jej styl jej bardzo charakterystyczny i ma nawiązywać do typowego, historycznego romantyzmu. Swoim wyglądem jest dość zbliżona do moskiewskiej katedry Chrystusa Zbawiciela.